چرا باید برنامه نویسی را بیاموزیم؟ اهمیت برنامه نویسی در آینده شغلی

سوالی که امروزه مطرح می شود این است که چرا با وجود هوش مصنوعی باید همچنان برنامه نویسی را بیاموزیم؟ چرا با توجه به استفاده بسیار زیاد از پلتفرم های آماده و استفاده غیر قابل کنترل از هوش مصنوعی همچنان به برنامه نویسی احتیاج داریم؟ آیا برنامه نویسی هنوز کاربرد دارد؟ در این مطلب به سوالات پاسخ خواهیم داد.

گسترش ناگهانی هوش مصنوعی یا همان AI، در حقیقت هوش مصنوعی خودآموز، تاثیر تفکرات ما را از تکنولوژی بر روی زندگیمان تغییر داد. بعضی معتقد اند که افزایش چشمگیر برنامه های ساخته شده توسط هوش مصنوعی کاربری نیست و ضرورتی ندارد. هر چند، در این مطلب، با سعی داریم اهمیت استفاده از برنامه نویسی در زمان فراگیری هوش مصنوعی را بررسی کنیم و ببینیم که چرا یادگیری برنامه نویسی اهمیت ویژه ای دارد.

اهمیت برنامه نویسی

هوش مصنوعی زاینده و مولد این توانایی را دارد که مشکلات را بررسی و حل کند و وظایف را خودکار سازی نماید. هر چند، همچنان وابسته به راهنمایی های یک انسان است تا بتواند بهتر عمل کند. یادگیری برنامه نویسی به شما این امکان را می دهد که قدرت هوش های مصنوعی را با آگاهی از اینکه چگونه میتواند با چندین برنامه ریزی مختلف به صورت همزمان کار کند در اختیار خود بگیرید و بفهمید که چگونه می تواند یک هارمونی هماهنگی بین انسان و ماشین خلاق ایجاد کند.

سفارشی سازی و انطباق

هنگامی که هوش مصنوعی مولد قادر به اتمام رساندن وظایف زیادی است، اما عموما احتیاج به شخصی سازی های خاص و کاملا مشخص در حوزه فعالیت و استانداردهای صنعت مورد استفاده می باشد.

تنها برنامه نویسان خبره هستند که می توانند راه حل های هوش مصنوعی را در راستای رسیدن به اهداف مشخص به کار ببرند و مطمعن باشند که تکنولوژی همچنان برای استفاده روزمره همگان در تمام سطوح آن مرتبط با نیازها و ارزش های انسانی باقی خواهد ماند.

غلبه بر محدودیت های هوش مصنوعی

سیستم های مبتنی بر هوش مصنوعی، شامل مدل های زاینده، مولد و دارای قابلیت تفکر و تصمیم گیری نیز دارای محدودیت هایی هستند. فهم برنامه نویسی به ما کمک خواهد کرد این محدودیت ها را شناسایی و بهبود ببخشیم و تاثیرات آن را روی هوش مصنوعی خلاق پیاده سازی کنیم.با یادگیری برنامه نویسی شما به راه های بهتری برای توسعه دهندگی مجهز خواهید بود و می توانید سیستم های مبتنی بر هوش مصنوعی را بررسی، عیب یابی، تعمیر و توسعه دهید.

تقاضای روز افزون برای یادگیری مهارت های برنامه نویسی محور

حتی با پیشرفت و تکامل تکنولوژی همچنان درخواست برای مهارت های برنامه نویسی در سطوح مبتدی و حرفه ای همچنان در صدر درخواست ها در حوزه تکنولوژی می باشد. امروزه تقریبا تمامی صنایع از راهکارهای نرم افزاری تولید شده توسط هوش مصنوعی یا تولید شده توسط برنامه نویسان خبره استفاده می کنند. دستیابی به مهارت های خاص برنامه نویسی در یک یا دو حوزه از آن می تواند محدوده بزرگی از شغل های مرتبط با این حرفه را پوشش دهد و قدرت انتخاب اشخاص را برای آینده شغلی پایدار بیشتر می نماید. البته نباید فراموش کرد که همین امر موجب ایجاد بازار کاری بسیار رقابتی خواهد شد.

کاربرد گسترده

مهارت های برنامه نویسی در تمام صنایع و سطوح کاری مورد استقبال کارفرمایان است. به طور مثال افرادی که قادر به آنالیز داده ها می باشند درآمد های قابل توجهی دارند. طراحان و توسعه دهندگان وب، برنامه نویسان حوزه ویندوز و مک، توسعه دهندگان اپلیکیشن های تلفن های هوشمند، همگی آینده شغلی تضمین شده ای در اختیار دارند. یادگیری برنامه نویسی می تواند شما را با دنیای بی انتهای تکنولوژی وفق دهد و شما را از اینکه مهارت هایتان همواره خواستار دارد مطمعن سازد.

جایزه خواننده این مطلب:

در زیر لیستی از بهترین منابع آنلاین جهت یادگیری برنامه نویسی از پایه تا سطح حرفه ای معرفی می گردد که امیدواریم مورد استفاده شما قرار بگیرد:

  • وبسایت آکادمی کد (codeacademy.com): در این وبسایت دروس و دوره های آنلاین یادگیری زبان های برنامه نویسی مختلف ارائه می گردد که شامل زبان های برنامه نویسی تحت وب، زبان برنامه نویسی محبوب پایتون و پلتفرم هایی مثل روبی (Ruby) ارائه می گردد. نحوه تدریس اغلب برنامه های یادگیری در این وبسایت بر پایه تمرین کردن کدها و انجام پروژه می باشد.
  • کورسرا (Coursera.org): در این وبسایت می توانید دوره های یادگیری برنامه نویسی رایگان از دانشگاه های موسسات برتر جهانی پیدا کنید که شامل طیف گسترده ای از موضوعات، اعم از دروس مرتبط با علوم کامپیوتری پایه، الگوریتم های برنامه نویسی و ساختار داده ها می باشد.
  • وبسایت (edx.org): مثل کورسرا، این وبسایت نیز دارای دوره های رایگان برنامه نویسی از دانشگاه های برتر جهان، شامل دانشگاه هاروارد، دانشگاه MIT و دانشگاه برکلی می باشد که شما می تواند در دوره های آن زبان های برنامه نویسی مختلفی مثل پایتون، جاوا و ++C را فرا بگیرید.
  • کمپ کد آزاد (FreeCodeCamp.org): وبسایت کمپ کد آزاد شامل برنامه های یادگیری برنامه نویسی به صورت خود آموز و یا پروژه محور می باشد. مهارت هایی شامل توسعه دهنده وب، زبان هایی مثل css,html و javascript در این وبسایت به صورت رایگان ارائه می گردد. این وبسایت همچنین دارای دوره های خاص و گسترده ای در زمینه کد نویسی چالش بر انگیز ارائه می دهد.
  • گیت هاب (github.com): همانطور که شاید بدانید، گیت هاب یک پلتفرم آشنا بین توسعه دهندگان است که می توانند در آن پروژه های خود را به اشتراک گذاشته یا به صورت تیمی روی یک پروژه کار کنند. البته این وبسایت علی رقم متصل کردن برنامه نویسان مبتدی و حرفه ای در یک جامعه یکپارچه منابعی را در اختیار برنامه نویسان به صورت رایگان قرار می دهد که می توانند مهارت های برنامه نویسی جدیدی یاد گرفته یا آن مهارت ها را تقویت نمایند.

نتیجه گیری

هوش مصنوعی خالق و مولد دلیلی برای نادیده گرفتن اهمیت یادگیری برنامه نویسی نیست. اتفاقا بر عکس این موضوع است و همین خود گواه بر پیدا شدن راه های جدیدی برای ایجاد خلاقیت و اختراع است. یادگیری برنامه نویسی شما را مجهز به مهارت هایی می کند که به آنها جهت مسیریابی و مشارکت در عصر تکنولوژی هوش مصنوعی احتیاج مبرم پیدا می کنید. با استفاده از منابع یادگیری رایگانی که در بالا به آنها اشاره شد، شما می توانیددر مسیر شغلی سودمند و مطمعن گام بردارید.

چنانچه از مطلب ارائه شد لذت بردید، لطفا نظرات خود را راجع به این مطلب در پایین این صفحه برای ما بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *